Pravidla petanque

Počet Hráčů: 1 až 3 hráče
Hrací potřeby: Sada na Petanque - Prasátko a Hrací koule  
Doporučený věk: pro děti od 4 let
Cíl hry: Hodit své koule blíže cíly (prasátku) než protivníci


Petanque


 Petanque je velmi oblíbená venkovní společenská hra, velké oblibě se těší v Itálii a Francii. Klasická pravidla Petanque nebo také Petang určují dvě družstva o 1-3 hračích. Petanque se hraje na dostatečně velkém, rovném písečném povrchu (15 metrů). Koule používané ke hraní petanque jsou dnes snad k sehnaní v jakýchkoliv sportovních potřebách i ve většině obchodních center. Jsou v průměru asi 8 centimetrů velké z lesklého kovu o váze asi 750 gramů. Koule jednotlivých týmů jsou od sebe snadno k rozeznání pomocí ornamentů na sobě vyřezaných. V závodních kruzích mají koule na povrchu i jméno výrobce. Obsahem balení petanque koulí je i 3 cm velké "prasátko" (cíl).Většina balení obsahu také více či méně stručný návod, ale pro každý případ, tady je návod jak se hraje petanque.

Petang Pravidla
Petanque

Pravidla petanque

1) Rozdělí se týmy a tým který začíná položí na zem metu ( místo odkud se hází). a hodí na plac prasátko do vzdálenosti 5-10 metrů (podle úrovně dovedností)
2)Hráč který hází se snaží svojí kouly hodit tak aby po dopadu zůstala co nejblíže prasátka. Hráč musí zůstat v metě (kruhu) dokud se koule nedotkne země.
3)Týmy se následně střídají v házení petanquových koulí tak aby jejich koule byly co možná nejblíže prasátku a naopak soupeřovy kouly byly co nejdál. - Další možností je že hraje vždy tým který prohrává dokud se neujme vedení nebo mu nedojdou koule.
4) Po doházení všech herních koulí se počítají body. Tým získává 1 bod za každou koulí která je blíže k prasátku než první koule týmu soupeře.

Dodatky: Ve hře je dovoleno téměř vše. Hráči mohou cizí koule odstrkovat, mohou odstrkovat i prasátko, ale jen pomocí vlastní hozené koule.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za zájem o naše stránky. V případě jakýchkoliv dotazů či připomínek, neváhejte napsat.